Urkowie znani byli z gry w karty, która miała dość nietypowe reguły, bowiem kryminaliści grali na początku o rzeczy, które posiadali na własność, jednak ,,urka”, który przegrał wszystko mógł stawiać pieniądze, ubranie innych więźniów. O procederze tym wspomina nam Grudziński w powieści ,,Inny świat”, gdzie opisuje losy znajomego Polaka- Szkłowskiego:,, -Dawaj-zagrzmiał po raz wtóry wściekły ryk-dawaj, a ,, a to głaza wykoliu”! Szkłowski oddal swój płaszcz. Dopiero później, w obozie, pojąłem sens tej dziwacznej sceny. Gra o cudze rzeczy należała do najpopularniejszych rozrywek wśród ,,urków”, a główna jej atrakcja polegała na tym, że przegrywający ma obowiązek wyegzekwować od postronnego widza umówiony z góry przedmiot.”
-,, gaduły” osoby skazane za ,, działalność kontrrewolucyjną”, wyroki te były wykonywane na mocy paragrafu 10 artykułu 58. Skazańcy odbywający te kary zazwyczaj byli niewinni,, z tego względu byli zatrudniani przy lżejszych pracach.
-więźniów skazanych za ,, kontrrewolucyjną działalność terrorystyczną” Dodatkowo litera ,,T” przy nazwisku więźnia oznaczała zakaz przydzielenia go do ciężkich robót. np. pracy w kopalni.
-kobiety
-dzieci
Strona główna